Σήμερα πραγματοποιήθηκε πολύ μεγάλη διαδήλωση και πορεία που ξεκίνησε από το Μέγαρο Μουσικής προς την Ισραηλινή πρεσβεία , όπου και παρευρέθηκα μαζί με το Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών.
Μια ειρηνική πορεία και το σύνθημα ένα ” Λευτεριά στην Παλαιστίνη ” . Να σημειωθεί εδώ ότι καθόλη τη διάρκεια της πορείας διμοιρίες ΜΑΤ περπατούσαν δίπλα μας.
Φτάνουμε στην Ισραηλινή πρεσβεία και ακούω πίσω μου κρότου-λάμψης. Κατεβαίνω προς Πανόρμου σε μπλόκ με το Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών. Ακούω ” μπάτσοι είναι πίσω μας τρέξτε “.
Αρχίζουν όλοι τρέχουν, σπρώχνουν, επικρατεί πανικός! Εκεί αρχίζουν και τα πρώτα δακρυγόνα! Μπάτσοι πετούν δακρυγόνα , σπάνε τα μπλόκ και διαδηλωτές χωριζόμαστε από τον πανικό που προκαλούν! Διαδηλωτές που δεν έχουμε κανέναν εξοπλισμό για να προφυλαχθούμε.
Εμένα μου σκάει δακρυγόνο δίπλα στο πόδι μου, δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου και να αναπνεύσω για λίγη ώρα.
Ο σκοπός τους είναι ξεκάθαρος να τρομοκρατούν και να προκαλέσουν πανικό, ώστε να μην κατέβει ξανά κανένας στους δρόμους. Πράγματι τον πανικό τον έσπειραν, τα κατάφεραν, το να μην κατέβουμε ξανά στους δρόμους όχι!
Δέσποινα Μυλωνά
#antireport
Στην πορεία για την #Παλαιστίνη ή άγρια επίθεση των μπάτσων.
Οι 2 πρώτες συλλήψεις.#athens
Κυνηγούσαν κόσμο στην Κηφισίας ανάμεσα στα αυτοκίνητα, πετώντας χημικά παντού.
Κυνηγώντας και δέρνοντας κόσμο μεσα στη κίνηση των αυτοκινήτων.#ACAB #Greece #Palestine pic.twitter.com/Nr0Zcvrqlz— V e l o c i t y 🏴 (@Sacco_69) May 15, 2024